۱۰ مورد از بهترین موزه های مد در جهان

موزه مد

در حالی که بیشتر موزه‌ها نقاشی‌ها یا یافته های تاریخی را در خود جای داده‌اند، اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم ظهور نوع جدیدی از موزه  را به همراه داشت: موزه مد. فرقی نمی‌کند به دنبال لباس‌های نمادین از خط مد لباس باشید یا یک نوع کفش قدیمی، این ۱۰ موزه مد چیزی برای شما دارند.

۱٫موزه ایو سن لوران | پاریس

MUSEE YVES SAINT LAURENT, PARIS. MARS 2018

برای نزدیک به سه دهه، ایو سن لوران خط مد لباس خود را در هتل خود در منطقه ۱۶ طراحی کرد ولی در سال ۲۰۰۲ خانه خود را به طور رسمی تعطیل کرد. اما در سال ۲۰۱۷، آتلیه افسانه ای به عنوان موزه ایو سن لوران و دفتر مرکزی این بنیاد جان تازه ای یافت که این موزه را به حفظ آثار خود اختصاص داده است. اگر بلیت‌هایتان را از قبل نخریدید، باید در صف طولانی منتظر بمانید – موزه‌ای که نمایشگاه‌های چرخشی از نمادین‌ترین آثار سنت لوران برگزار می‌کند، بسیار محبوب است.

۲٫ موزه کفش باتا | تورنتو

سونیا باتا، معمار سوئیسی-کانادایی که به یک تاجر تبدیل شده بود، عاشق کفش بود. در واقع، او آنقدر آنها را دوست داشت که برای جمع آوری جفت هایی از تمام دوران های مختلف به دنیا سفر کرد. بنابراین جای تعجب نیست که او سرانجام بنیاد کفش باتا را برای ترویج مطالعه و مجموعه کفش ها تأسیس کرد. این بنیاد در سال ۱۹۹۵ موزه کفش باتا را که بیش از ۱۳۰۰۰ کفش و کالای مرتبط با کفش را در مجموعه خود دارد در تورنتو افتتاح کرد.

۳٫ موسسه لباس کیوتو | کیوتو

در حالی که ژاپن به خاطر جمعیت شیک پوش خود مشهور است، موسسه لباس کیوتو (KCI) برای کلکسیون خود به سمت غرب نگاه می کند. این موزه دارای بیش از ۱۲۰۰۰ لباس غربی است که مربوط به قرن هفدهم است. لباس ها به دلیل ماهیت ظریفی که دارند در معرض نمایش دائمی قرار نمی گیرند، اما یک گالری کوچک وجود دارد که به طور موقت بخشی از مجموعه را به نمایش می گذارد. KCI با موزه‌های سراسر جهان برای برپایی نمایشگاه همکاری می‌کند.

۴٫ موزه و باغ کریستین دیور | گرانویل، فرانسه

خانه دوران کودکی کریستین دیور در نرماندی، ویلا لس رامبز، یک شاهکار صورتی پاستلی روی یک صخره است. این طراح مدت‌ها ادعا می‌کرد که این باغ به همراه باغ‌های زیبایش، الهام‌بخش کل حرفه خلاقانه‌اش بوده است. امروز این خانه به یک موزه فصلی تبدیل شده است که به طراح اختصاص داده شده است و نمایشگاه هایی از مدها، عطرها و یادگارهای زندگی او برپا می کند.

۵٫ موزه کریستوبال بالنسیاگا | گتاریا، اسپانیا

در سال ۲۰۱۱، شهر کوچک ماهیگیری Getaria، اسپانیا، موزه ای را افتتاح کرد که به معروف ترین ساکن سابق خود، کریستوبال بالنسیاگا، اختصاص یافته بود. این موزه ۱۲۰۰ لباس طراح را در خود جای داده است که مهمترین آنها تعدادی از قطعات کمیاب نیمه اول قرن بیستم است. کل مجموعه از فروشگاه‌های خصوصی مجموعه‌دارانی مانند Bunny Mellon و Hubert de Givenchy اهدا شد.

۶٫ موسسه لباس در موزه متروپولیتن هنر | نیویورک

این موزه شاید بیشتر به خاطر نمایشگاه تابستانی سالانه‌اش، که توسط مت گالا برگزار می‌شود، که توسط آنا وینتور هر سال در ماه مه برگزار می‌شود، شناخته می‌شود. قطعات آن که به قرن پانزدهم باز می گردد و از پنج قاره می آیند. این موسسه به طور مستقل در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و در سال ۱۹۴۶ با Met ادغام شد و آن را به یکی از اولین موسسات اختصاص داده شده به مد تبدیل کرد.

مجموعه موسسه لباس فوق بیش از سی و سه هزار قطعه، نشان دهنده هفت قرن لباس و اکسسوری های مد روز برای مردان، زنان و کودکان از قرن پانزدهم تا کنون است. مرکز لباس آنا وینتور، بال ساختمان اصلی موزه هنر متروپولیتن در منهتن است که مجموعه مؤسسه لباس را در خود جای داده است.

۷٫ موزه ویکتوریا و آلبرت | لندن

V&A که بزرگترین موزه طراحی و هنرهای تزئینی در جهان است، اگرچه صرفاً به مد اختصاص ندارد،( این موزه بسیاری از مجموعه های ملی بریتانیا را در خود جای داده و برخی از بزرگترین منابع برای مطالعه معماری، مبلمان، مد، منسوجات، عکاسی، مجسمه سازی، نقاشی، جواهرات، شیشه، سرامیک، هنرهای کتاب، هنر و طراحی آسیایی، تئاتر و کارایی است) مجموعه ای چشمگیر ۱۴۰۰۰ قطعه ای از لباس های پنج قرن اخیررا در دل خود دارد.

۸٫ باغ گوچی | فلورانس

برای ۹۰ سالگی این برند، گوچی موزه‌ای را در کاخ فلورانس قرن چهاردهمی افتتاح کرد که به میراث آن، از ریشه‌های آن در گوچیو گوچی تا امپراتوری جهانی کنونی اختصاص داشت. آن ساختمان در سال ۲۰۱۷ به روز رسانی دیگری را تجربه کرد و علاوه بر فضای نمایشگاهی، اکنون دارای مناطقی برای غذا خوردن و خرید است. نمایشگاه های دائمی، همه چیز از مجموعه چمدان گرفته تا جواهرات و روسری را پوشش می دهند و حتی یک کادیلاک سویل ۱۹۷۹روکش شده با پارچه آرم گوچی نیز در آنجا به نمایش گذاشته شده است.

۹٫ موزه در FIT | نیویورک

موسسه فناوری مد نیویورک (FIT) دارای موزه ای با مجموعه ای از ۵۰۰۰۰ لباس و لوازم جانبی است. این قطعات در نمایشگاه‌های نیمه‌سالانه مجموعه دائمی چرخانده می‌شوند، اگرچه موزه نمایشگاه‌های ویژه فوق‌العاده‌ای را برگزار می‌کند که اغلب ماهیت موضوعی دارند. یک گالری در موزه نیز به کارهای دانشجویی اختصاص دارد.

موزه FIT همیشه نمای کلی ۲۵۰ سال مد را با نمایشگاه‌هایی که هر شش ماه تغییر می‌کنند، ارائه می‌دهد. طبقه اصلی به دانش آموزان اختصاص داده شده است، بنابراین شما همیشه مطمئن هستید که ایده های برتر را در مد خواهید دید!

۱۰٫ کاخ گالیرا (پاریس)

این موزه به لطف دوشس گالریا تأسیس شد، از سال ۱۹۷۷ کاخ گالیرا یک موزه دائمی است که به مد اختصاص یافته است! نمایشگاه های طراحی مد و لباس فرانسوی از قرن هجدهم تا امروز را میتوانید در این موزه کشف کنید. در اینجا لباس‌های متعلق به ماری آنتوانت، بزرگترین مجموعه لباس عصر روشنگری و لباس‌هایی از تمام بزرگان دنیای مد را خواهید دید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *