آیا می دانید پارچه حریر چیست ؟

پارچه حریر یکی از انواع پارچه هایی است که بسیار نازک و سبک است که از لطافت بسیاری برخوردار است. می توانیم به این نکته اشاره کنیم این نوع پارچه بسیار مناسب فصل تابستان است.پارچه حریر در زبان فارسی به نام های پارچه ابریشمی و پارچه اطلسی مصطلح است. از این پارچه برای دوختن لباس های مجلسی،مانتو،شومیز استفاده می شود. شما با توجه به اینکه برای چه نوع دوختی می خواهید از پارچه حریر استفاده کنید می توانید نوع مورد نظر از این پارچه را مشخص کنید. می توان گفت که پارچه حریر دارای انواع گوناگون است. معمولاً مزون های خیاطی در فصل گرما برای دوختن لباس از این نوع پارچه استفاده می کنند. پارچه حریر نه تنها پارچه سبک و نازک است بلکه جزو دسته پارچه های خنک قرار می گیرد. در بافت پارچه حریر از ابریشم طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود.میزان ابریشمی که در انواع پارچه حریر بکار گرفته می شود متفاوت است،ابریشم همان چیزی است که کمک می کند پارچه ای دارای لطافت و وزن کم داشته باشیم.وقتی درصد ابریشم مورد استفاده در پارچه تغییر می کند نه تنها جنس پارچه بلکه نام پارچه هم تغییر خواهد کرد.

در اینجا می خواهیم انواع پارچه های حریر را برای شما نام ببریم و یک یک آنها را شرح دهیم

 • پارچه حریر کرپ

یکی از انواع  پارچه حریر است . این پارچه دارای رنگ مات است  و در دوختن لباسهای شومیز و مجلسی کاربرد دارد. این نوع پارچه همچنین برای پیراهن های ماکسی و بلند و پیراهن های زنانه ای که به پارچه لَخت نیاز دارند مناسب است.زبری سطح این نوع پارچه حریر مانند کرپ است.

پارچه کرپ حریر
پارچه حریر کرپ
 • پارچه حریر کریشه

 پارچه حریر کریشه نوعی حریر است که بسیار نرم است می توان گفت از حریر کرپ نرم تر است. اما احتمال نخ کش شدن این پارچه نسبت به حریرکرپ بیشتر است. این نوع پارچه هم به صورت ساده و هم به صورت طرح دار یافت می شود . می توان از این پارچه برای دوختن روسری هم استفاده کرد، یا توجه به اینکه این نوع پارچه نرم و لطیف است روی سَر،سُر نمی خورد.

پارچه حریر کریشه
پارچه حریر کریشه
 • پارچه حریر ژرژت

پارچه حریر ژرژت مانند پارچه حریر کرپ سطح زبری دارد. این نوع پارچه از حریرکرپ نازک و لطیف تر است،این پارچه آب نمی رود و همچنین چین و چروک نمی خورد. می توانید از این پارچه هم بدلیل نازک بودن برای دوختن روسری هم استفاده کنید. از منظر دیگر می توانید از پارچه حریر ژرژت برای دوختن لباس استفاده کنید و ست همان لباس، از همان پارچه روسری هم بدوزید.

پارچه حریر ژرژت
پارچه حریر ژرژت
 • پارچه حریر نخ

 جنس این پارچه نخی و خنک است در نتیجه در فصل گرما زیاد استفاده می شود. اگر از روسری ها یا شال های پارچه حریر نخ استفاده کرده باشید حتما متوجه شده اید که این نوع پارچه چون الیافی از جنس پنبه دارد هم آب می رود و اینکه زود چین و چروک می خورد،می توان گفت این مشکل این نوع پارچه است. از آنجایی که در این پارچه از الیاف مصنوعی استفاده نمی شود این پارچه مناسب افرادی است که نسبت به الیاف مصنوعی حساسیت دارند. در نتیجه می توانیم این را جزو مزیت این پارچه بدانیم.

پارچه حریر نخ
پارچه حریر نخ
 • پارچه حریر ژاکارد

پارچه حریر ژاکارد از مدل های جدید پارچه های حریر است. نسبت به پارچه های دیگر حریر از مقاومت و همچنین ضخامت بالاتری برخوردار است. زمینه  پارچه ژاکارد شفاف و شیشه ای و نسبتاً براق است.اگر طرحی بر روی این پارچه ها دیده شد باید یادآور شویم این طرح ها چاپی نیستند بلکه هنگام بافت پارچه ایجاد می گردند.از پارچه حریر ژاکارد برای دوختن مانتو استفاده می شوند. این پارچه برای دوختن پیراهن یا مانتوهای گشاد و آزاد مناسب نیست چون که پارچه حریر ژاکارد لَخت نیست و ریزش ندارد.

پارچه حریر ژاکارد
پارچه حریر ژاکارد
 • پارچه حریر کریستال

پارچه حریر کریستال ازآنجایی که هم سبک و هم لطیف هستند برای دوختن چادر بسیار مناسب هستند. بر خلاف سایر پارچه های حریر شفاف و بدن  نما نیست بنابراین ضخامت آن برای دوختن چادر مناسب است . مثل دیگر پارچه های حریر از لَختی و ریزش مناسبی برخوردار است.

پارچه حریر کریستال
پارچه حریر کریستال
 • پارچه حریر ساتن

پارچه حریر ساتن بخاطر خاصیت لَخت و ریزشی بودن آن برای دوختن لباس مجلسی بلند زنانه و دخترانه و همچنین دامن بلند و کَلوش مناسب هست. از آنجایی که این پارچه براق است در بین طرفداران لباس مجلسی از محبوبیت برخوردار است. بعضی اوقات پارچه های حریر ساتن طرح دار نیز هستند

پارچه حریر ساتن
پارچه حریر ساتن
 • پارچه حریر سیلک

پارچه حریر سیلک مثل حریر ساتن براق و لطیف است. پارچه حریر سیلک نسبت به پارچه حریر ساتن نازک تر و لطیف تر است. از آنجایی که این پارچه،پارچه سُری است،در نتیجه قراردادن برش های پارچه روی هم سخت است بنابراین دوختن پارچه حریر سیلک بسیار سخت است. پیشنهاد می شود قبل از اینکه دوخت این پارچه انجام گردد. پارچه های برش خورده با سوزن و یا کوک به هم وصل شوند تا در هنگام دوختن از سُر خوردن پارچه جلوگیری شود.این نوع پارچه دارای انواع ساده و طرح دار می باشد.از این پارچه برای دوخت لباس خواب استفاده می شود.

پارچه حریر سیلک
پارچه حریر سیلک
 • پارچه حریر پلیسه

از جمله مدل هایی که این روزها توسط خیاطان استفاده می گردد پلیسه کردن پارچه های حریر است که جلوه زیبایی را به پارچه می دهد. پارچه های حریر پلیسه در نوع های طرح دار و ساده یافت می شوند که برای دوختن لباس،مانتو،دامن استفاده می شوند. خلاصه اینکه این پارچه به لحاظ ماهیت برای پلیسه کردن نیازی به اتوشویی ندارد بلکه شما می توانید پارچه مورد نظر را با پلیسه های مرتب را بخرید و لباس مورد نظر خود را بدوزید.

پارچه حریر پلیسه
پارچه حریر پلیسه
 • پارچه حریر لمه

از این پارچه برای دوخت لباس مجلسی و شب استفاده می شود و لَختی زیبا و قابل توجهی دارد. برای این حریر نیز مانند سایر حریر ها می بایست از آستر استفاده شود. همچنین از این پارچه برای مانتو،دامن و لباس مجلسی قابل استفاده است.

پارچه حریر لمه
پارچه حریر لمه
 • پارچه حریر پرده ای

از این پارچه نیز مانند پارچه حریر لمه برای لباس شب و مجلسی استفاده می شود. مزیتهای این پارچه سبک بودن،لختی،براقی و شفافیت آن است. برای این حریر نیز آستر مورد نیاز است.

پارچه حریر پرده ای
پارچه حریر پرده ای
 • پارچه حریر ارگانزا

 این پارچه تقریبا شبیه به پارچه حریر ژاکارد است. این پارچه دارای طرح های چاپی است از این رو با پارچه حریر ژاکارد تفاوت دارد که طرح های آن حین بافت پارچه بوجود می آید. مقاومت و شیشه ای بودن این پارچه به گونه ای است که از آن برای دوخت دامن های چند لایه استفاده می گردد. از این نوع پارچه برای دوختن لباس عروس نیز استفاده می شود. اگر از پارچه ارگانزا برای دوختن لباس شب،مجلسی،عروس استفاده می کنید،بدانید نمی توانید برای تزیین لباسها بر روی آنها مروارید یا سنگ بکار ببرید.تزیین سنگین بر روی این پارچه جلوه زیبایی نخواهد داشت.

پارچه حریر ارگانزا
پارچه حریر ارگانزا

پارچه حریر گلدار

نوعی پارچه حریر است که بر روی آن طرح چاپی از گل های مختلف می باشد و می توان آن را در رنگهای شاد و متنوع در بازار پیدا کرد. این مدل پارچه برای دوختن لباس برای دختران و خانم های جوان کاربرد بسیاری دارد.

پارچه حریر گلدار
پارچه حریر گلدار

از فروشگاه اینترنتی مادام ست می توانید لباسهای با جنس حریر را خریداری نمایید.

منبع مطلب:

https://parchehbazar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *